19.03.2012 – Serile duhovniceşti „Filocalia“ la Târgu Jiu

EvenimenteCasa de Cultură a Sindicatelor din Târgu Jiu va găzdui în zilele de 20 şi 21 martie, cea de-a XIX-a ediţie a manifestării religioase “Serile Filocalia”. Evenimentul este organizat cu binecuvântarea Inalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei, de către Protoieriile Târgu Jiu Nord şi Sud, ASCOR Târgu Jiu şi Consiliul Judeţean Gorj.

Primul invitat al “Serilor Filocalia” va fi părintele Calist de la Mânăstirea Lainici, care va susţine mâine, 20 martie, de la ora 18.00, o conferinţă cu tema: “Monahismul – o provocare pentru lumea de astăzi”. Miercuri, 21 martie, de la aceeaşi oră, părintele Nicolae Tănase de la Parohia Valea Plopului din judeţul Prahova, va conferenţia pe tema: “Bucuria de a fi părinte şi bucuriile familiei”. Serile duhovniceşti se vor încheia cu scurte recitaluri de muzică religioasă oferite de Corala Bisericii „Sfinţii Apostoli” din Târgu Jiu şi Ansamblul de datini şi obiceiuri „Tisa”, din Tismana.