23.03.2012 – Conferinţă despre mândrie şi invidie, la Biserica “Sfântul Haralambie – Harşu” din Craiova

Evenimente


La Biserica “Sfântul Haralambie – Harşu” din Craiova va fi susţinută astăzi, începând cu ora 18.00, o conferinţă duhovnicească cu tema: “Mândria şi invidia – rădăcini ale păcatului”. Invitatul din această seară este părintele conferenţiar univ. dr. Constantin Băjeu, de la Facultatea de Teologie a Universităţii din Craiova. Evenimentul religios se desfăşoară în cadrul manifestărilor derulate de acestă parohie, în perioada 2 martie – 6 aprilie, sub genericul “Serile Harşu”.
Conferinţele duhovniceşti, cu teme alese de către invitaţi, se desfăşoară după ce se săvârşeşte Taina Sfântului Maslu. Mândria şi invidia sunt bariere în calea împlinirii voii lui Dumnezeu, a poruncii iubirii. Ele rănesc adânc sufletul omenesc în dorinţa lui de a intra în comuniune cu Dumnezeu”, a precizat părintele Viorel Dică, consilier patrimoniu şi construcţii bisericeşti în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei şi parohul Bisericii Sfântul Haralambie – Harşu.