23.03.2012 – „Zilele Asistenţei Sociale”, marcate la Centrul social „Mitropolitul Firmilian” din Craiova

Relatari


Asistenţii sociali din judeţul Dolj au participat joi, începând cu ora 16.00, la o întrunire care a avut loc în sala de conferinţe a Centrului de zi pentru persoane vârstnice „Mitropolitul Firmilian”, al Arhiepiscopiei Craiovei, pentru a marca „Zilele Asistenţei Sociale”, care se desfăşoară în perioada 22 – 26 martie.
Evenimentul a fost organizat de către sucursala Dolj a Colegiului Naţional al Asistenţilor Sociali (CNAS) din România, în parteneriat cu Secţia de Asistenţă Socială a Facultăţii de Teologie din Craiova şi Asociaţia Vasiliada, iar tema aleasă pentru această dezbatere a fost „Asistenţa socială contează”. „În luna martie a fiecărui an, Colegiul Naţional al Asistenţilor Sociali din România sărbătoreşte Zilele Asistenţei Sociale, moment de reflecţie, de analiză, de promovare a profesiei la nivel naţional. Tema aleasă în acest an are scopul de a informa organizaţiile şi publicul larg despre profesia de asistent social, de a promova şi arăta contribuţia asistenţei sociale în cadrul comunităţii. La întrunire au participat peste 40 de asistenţi sociali, este un moment de prezentare a bucuriilor, a realizărilor pe care le-am obţinut fiecare dintre noi, ca asistenţi sociali”, a declarat lector universitar doctor Emilia Sorescu, preşedintele CNAS Dolj.