27.03.2012 – Conferinţă despre “bucuria suferinţei” organizată de ASCOR Craiova

Evenimente


Asociaţia Studenţilor Creştini Ortodocşi Români din Craiova a organizat duminică, 25 martie, începând cu ora 19.00, la sediul asociaţiei, o conferinţă duhovnicească cu tema: “Despre bucuria suferinţei”. Conferinţa a fost susţinută de părintele Gabriel Sorescu, preotul paroh al Bisericii “Sfântul Nicolae – Brânduşa” din Craiova.
În Vechiul Testament, suferinţa, cu toate aspectele şi manifestările ei, apare după căderea omului în păcat. Până atunci, omul nu cunoştea suferinţa. În foarte multe situaţii, necazurile poporului evreu erau legate de relaţia bună sau rea a omului cu Dumnezeu. Se poate citi în Psalmi că depărtarea de la faţa lui Dumnezeu aduce omului mult rău. De aceea, omul care face bine primeşte binecuvântarea Domnului, iar suferinţa devine aducătoare de bucurie”, a subliniat părintele Gabriel Sorescu. (Gabriela Popescu – Biroul de presă al Arhiepiscopiei Craiovei)