02.04.2012 – Elevii de la Colegiul Carol I din Craiova au plantat flori în curtea bisericii

Evenimente

 
Profesorii de religie de la Colegiul Naţional “Carol I” din Craiova, în colaborare cu Fundaţia “Cuvântul care zideşte” a Mitropoliei Olteniei, au organizat astăzi o acţiune în cadrul căreia elevii au plantat flori în curtea Bisericii „Hagi Enuş” din Craiova. Activitatea s-a desfăşurat în cadrul Programului “Şcoala Altfel”, care constă în derularea, la nivelul fiecărei unităţi de învăţământ, a unui orar special format doar din activităţi cu caracter non-formal.
       “Prin sădirea florilor, aceşti copii îşi sădesc idealurile şi sufletul în curtea bisericii. În această săptămână încercăm să îmbinăm acţiunile de învăţare cu activităţi practice, în cazul de faţă, sădirea florilor”, a declarat părintele Viorel Belcineanu, profesor de religie la Colegiul Naţional “Carol I”. Elevii spun că vor continua să vină la biserică pentru a îngriji florile pe care le-au plantat astăzi. “Eu am fost botezat aici şi îmi este drag că am venit să plantăm albăstrele. O să mă întorc la biserică să ud florile”, a spus Andrei Alexandru Popa, elev la Colegiul Naţional Carol I.