04.04.2012 – Premii pentru picturile pascale realizate de elevii din Băileşti

Evenimente

 
20 de elevi de la şcolile din Băileşti şi din localităţile învecinate au fost  premiaţi ieri, 2 aprilie, pentru lucrările pictate de ei, în cadrul unei manifestări care a avut loc, începând cu ora 12.00, la Casa de Cultură „Amza Pellea” din oraşul Băileşti, judeţul Dolj.     

      

       „Activitatea s-a desfăşurat cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei şi sub coordonarea învăţătorilor şi a profesorilor de religie. Această festivitate a avut loc în urma concursului organizat luni, 2 aprilie, la care au participat peste o sută de elevi. Aceştia au realizat icoane pe sticlă, colaje şi lucrări în acuarelă, având ca temă «Paştile creştin», câştigătorii fiind desemnaţi de către un juriu de specialitate”, a declarat Elena Gavrilă, profesor de religie la Şcoala cu clasele I-VIII nr. 1 din Băileşti. Tot în cadrul festivităţii de premiere, corul Şcolii nr. 1 a interpretat cântece specifice sărbătorilor pascale.