04.04.2012 – Procesiune în Mitropolia Olteniei cu moaştele Sfântului Calinic de la Cernica

Evenimente


Moaştele Sfântului Ierarh Calinic de la Mănăstirea Cernica vor fi aduse în Oltenia la data de 28 aprilie, în cadrul unei procesiuni care va dura până pe 5 mai. Primul popas se va face la Craiova, în seara zilei de sâmbătă, 28 aprilie, la Catedrala mitropolitană „Sfântul Dumitru”, unde va fi oficiată slujba Vecerniei. A doua zi, duminică, 29 aprilie, un sobor de arhierei, preoţi şi diaconi va oficia Sfânta Liturghie. Racla cu sfintele moaşte va rămâne spre închinare în Catedrala mitropolitană din Craiova până în dimineaţa zilei de luni, 30 aprilie, când va pleca spre Arhiepiscopia Râmnicului.
„De la Centrul eparhial din Râmnicu Vâlcea, delegaţia va însoţi sfintele moaşte spre ctitoria Sfântului Calinic, la Mănăstirea Frăsinei, unde vor rămâne până a doua zi, miercuri, 2 mai. De la Frăsinei, Sfântul va purcede spre Lainici, locul de metanie al duhovnicului său, Sfântul Cuvios Irodion, spre a-i fi alături în ziua de prăznuire. Miercuri seara se va oficia slujba Vecerniei unită cu Privegherea, iar a doua zi, joi, 3 mai, de praznicul Sfântului Irodion, soborul arhiereilor va oficia slujba Sfintei Liturghii. Următoarea destinaţie va fi cetatea de pe malul Dunării, Drobeta-Turnu Severin. Aici, delegaţia va ajunge joi seara şi va aşeza sfintele moaşte spre închinare în Paraclisul episcopal, unde vor rămâne până vineri, 4 mai. De la Severin, sfintele moaşte vor fi purtate în Episcopia Slatinei şi Romanaţilor. Aici vor rămâne la Mănăstirea Clocociov până sâmbătă, 4 mai, după Sfânta Liturghie, când se vor întoarce la Mănăstirea Cernica” a informat diaconul Ioniţă Apostolache, purtătorul de cuvânt al Mitropoliei Olteniei.
Evenimentul se desfăşoară cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, şi cu purtarea de grijă a Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.