04.04.2012 – “Şcoala altfel”, la Seminarul Teologic din Craiova

Evenimente


50 de elevi de la Seminarul Teologic “Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova au plecat în această dimineaţă (miercuri, 4 aprilie a.c.) în pelerinaj la mai multe mănăstiri şi obiective cultural – istorice din zona municipiului Bucureşti, în cadrul Programului “Şcoala altfel”, iniţiat de Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului.
„Acest pelerinaj are ca obiectiv vizitarea unor centre de cultură şi spiritualitate românească, în vederea cunoaşterii istoriei naţionale, a vieţii bisericeşti în ansamblul ei. Se urmează traseul Bucureşti – Cernica, unde vom vizita ansamblul mănăstiresc, aici ne vom închina la moaştele Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, după care vom purcede la săvârşirea unei slujbe de pomenire, a unei rugăciuni, la mormântul primului Mitropolit al Olteniei, Nifon, şi la mormântul părintelui profesor Dumitru Stăniloae. Vom merge apoi la Palatul Patriarhiei Române, ne vom închina la moaştele Sfântului Grigorie Basarabov, apoi vom poposi în vatra Mănăstirii Radu Vodă”, a declarat părintele Cristin Sperlea, profesor la Seminarul Teologic din Craiova.