05.04.2012 – Conferinţă duhovnicească despre familia creştină la Craiova

Evenimente

 

Sala de festivităţi a Căminului preoţesc „Renaşterea” a găzduit miercuri, 4 aprilie, începând cu ora 18.00,  conferinţa duhovnicească pe tema „Familia creştină, calea spre desăvârşire”, susţinută de părintele conferenţiar univ. dr. Picu Ocoleanu de la Facultatea de Teologie, Istorie şi Ştiinţe ale Educaţiei din Craiova. Invitatul le-a vorbit celor prezenţi despre credinţă, ca temelie a vieţii de familie. 

        “Sfântul Apostol Pavel spune că familia este biserica din casa ta, ceea ce este o definiţie foarte frumoasă a familiei. Într-adevăr, în familiile tradiţionale ortodoxe familia era chiar o biserică.. Intrai în casă şi te închinai la micul iconostas, abia apoi intrai şi salutai gazda. Deci, intrai ca şi când ai fi intrat într-o biserică. Lucrul acesta se simte într-o oarecare măsură chiar şi astăzi în familiile creştin ortodoxe, unde, când le treci pragul casei, parcă simţi mirosul de tămâie şi vezi peste tot icoane. Eşti ca într-o biserică. Cu atât mai mult acum, în perioada Sfântului Post al Păresimilor, este necesar să conştientizăm această dimensiune bisericească, eclezială, a vieţii de familie”, a precizat părintele profesor Picu Ocoleanu.
       Evenimentul s-a desfăşurat în cadrul seriei de conferinţe din Postul Sfintelor Paşti, organizate în perioada 2-6 aprilie de către Asociaţia Studenţilor Creştin – Ortodocşi Români (ASCOR), filiala Craiova. Primul invitat la aceste conferinţe a fost Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor care a vorbit pe tema „Învierea lui Hristos, bucuria noastră”. Marţi a conferenţiat telogul Claudiu Răducu, pe tema “Nevoile reale ale tinerilor”, iar astăzi, 5 aprilie, lector univ. dr. Ionel Ungureanu de la Facultatea de Teologie din Craiova le va vorbi tinerilor despre „Şederea bisericească în socialul contemporan”.  Vineri, 6 aprilie, Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei, va încheia seria întâlnirilor duhovniceşti prin susţinerea conferinţei cu tema: „Învierea Domnului, speranţa noastră într-o lume secularizată”.