10.04.2012 – Elevi din Craiova, olimpici la disciplinele Religie şi limba Greaca veche

Evenimente

 
Mai mulţi elevi din judeţul Dolj s-au remarcat în această perioadă la etapele naţionale ale olimpiadelor de Religie şi limba Greaca veche. Doi dintre elevii care au obţinut rezultate deosebite la aceste concursuri sunt de la Seminarul Teologic “Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova, clasaţi pe locurile I şi II la Olimpiada naţională de Limbi Clasice, disciplina limba Greaca veche, care a avut loc la Braşov în perioada 5-7 aprilie. Cristian Olaru, elev în clasa a IX-a, a obţinut locul I şi premiu special, în timp ce Emanuel Nicola, clasa a IX-a, a obţinut locul II . “Este o performanţă, o bucurie pentru întreg colectivul Seminarului Teologic. Bucuria este nespusă, o împlinire totală”, a mărturisit Cristina Maria Truşcă, profesor la disciplina Limbi Clasice din cadrul Seminarului Teologic din Craiova. 

                  Premii speciale la Olimpiada de Religie 
       Alţi doi elevi din Craiova au obţinut premii speciale la etapa naţională a Olimpiadei de Religie, care s-a desfăşurat în perioada 1-5 aprilie, la Oradea.  Emanuel Vârdol, elev în clasa a XII-a la Colegiul Naţional „Elena Cuza” şi Andra Simina Ghiţă, elevă în clasa a XI-a la Colegiul Naţional „Ştefan Velovan”, au primit premiul special din partea Inspectoratului Şcolar Judeţean Bihor. „Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, lotul de olimpici s-a prezentat la faza naţională a concursului, unde a obţinut rezultate foarte bune. Aceste premii reprezintă o încununare a efortului depus de ei în ultimele săptămâni şi o mare bucurie pentru noi”, a declarat părintele profesor Gheorghe Pîrva, inspector de specialitate la Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj.