11.04.2012 – Arhiepiscopia Craiovei, în sprijinul persoanelor nevoiaşe

Evenimente


În această săptămână, Arhiepiscopia Craiovei organizează, prin Sectorul Social Filantropic şi de Misiune, Campania umanitară „Dar şi Bucurie”. Beneficiarii acestei iniţiative, aproximativ 500 de persoane defavorizate din judeţele Dolj şi Gorj, vor primi pachete cu alimente din partea Arhiepiscopiei. Sunt vizate în special persoanele vârstnice aflate în dificultate.
La Craiova, Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu va oferi, în cursul zilei de joi, 12 aprilie, daruri pentru beneficiarii Centrului de zi „Mitropolitul Firmilian”, precum şi pentru alte 90 de persoane vârstnice, imobilizate la domiciliu. Bucuria Sărbătorilor Pascale va ajunge şi în casele familiilor cu mulţi copii din eparhie, Sectorul Social şi Asociaţia „Vasiliada” pregătind în aceste sens peste 350 de pachete cu alimente.
Campania umanitară „Dar şi Bucurie” se desfăşoară cu binecuvântarea IPS Părinte Irineu şi îşi propune să aducă o rază de lumină în sufletele creştinilor necăjiţi, în pragul Sfintelor Sărbători Pascale.