12.04.2012 – Programul slujbelor de Sfintele Paşti în bisericile din Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

 
       În perioada sărbătorilor pascale, în toate bisericile se vor oficia slujbe speciale. Atât la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova, cât şi la celelalte biserici s-au săvârşit, începând din seara duminicii trecute, slujbe specifice acestei ultime săptămâni din Postul Mare.
        „În această seară, în toate bisericile ortodoxe se săvârşeşte Denia celor douăsprezece Evanghelii. Mâine, 13 aprilie, în Vinerea Mare, după Ceasurile Împărăteşti, preoţii vor scoate Sfântul Epitaf în mijlocul bisericii. Seara, Inalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei va fi prezent în mijlocul credincioşilor de la Catedrala mitropolitană „Sfântul Dimitrie”, pentru Denia Prohodirii Domnului. Sâmbătă dimineaţă, preoţii şi diaconii catedralelor şi paracliselor mitropolitane din Craiova vor oficia Liturghia Sfântului Vasile cel Mare şi se vor pregăti pentru slujba din noaptea Sfintei Învieri”, a declarat părintele diacon Ioniţă Apostolache, purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Craiovei.
       În noaptea de Înviere, Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu va sluji la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova. Duminică, 15 aprilie, în prima zi a Sfintelor Paşti, IPS Irineu va sluji la Catedrala „Maica Domnului-Dudu”, luni, 16 aprilie, la Biserica „Sfânta Treime” iar marţi, 17 aprilie, va la Paraclisul mitropolitan „Toţi Sfinţii”, de la sediul Arhiepiscopiei Craiovei.