13.04.2012 – Bătrâni imobilizaţi la pat, vizitaţi de Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu

Evenimente

 
Mai mulţi bătrâni imbolizaţi la pat din Craiova au primit joi, 12 aprilie, vizita Înalt Preasfinţitului Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, care le-a dăruit pachete cu alimente şi le-a vorbit despre bucuria întâmpinării Sfintele Sărbători de Paşti.

       „Astăzi, în Joia Sfântă, când Mântuitorul Iisus Hristos a spălat picioarele ucenicilor şi a slujit celor care sunt în necazuri şi nevoi, şi noi am gândit că este foarte important ca cei care sunt la pat, care nu au pe nimeni şi suferă de boli şi singurătate, să fie mângâiaţi de prezenţa noastră. Vrem prin aceasta să arătăm că dragostea noastră, oricât ar fi de slabă şi neputincioasă, e necesar să fie dirijată spre semenii noştri care au ajuns la adânci bătrâneţi si sunt în neputinţe, în boli şi suferinţe”, a precizat Înalt Preasfinţitul Părinte Mitropolit Irineu.
       Printre cei cărora Mitropolitul Olteniei le-a călcat pragul s-a numărat şi Sinclitica Percec, de 92 de ani. „Nu-mi vine să cred ce surpriză mi-aţi făcut. Să vă dăruiască Dumnezeu tuturor sănătate, vă mulţumesc pentru aceste daruri”, i-a spus bătrâna Înalt Preasfinţitului Irineu.