21.04.2012 – Biserica mică a Mânăstirii „Sf. Gheorghe – Prisaca” va fi resfinţită astăzi

Evenimente

 
       Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va oficia astăzi, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, slujba Sfintei Liturghii şi slujba de resfinţire a bisericii mici a Mănăstirii „Sfântul Gheorghe – Prisaca” de lângă Craiova, ce poartă hramul Sfântului Mare Mucenic. Evenimentul marchează finalizarea lucrărilor de refacere a picturii interioare a acestei biserici – paraclis şi sunt  aşteptaţi să participe numeroşi credincioşi din Craiova şi din localităţile învecinate.
       Mănăstirea “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” a fost ridicată în anul 1950 în zona cunoscută sub numele “Viile Prisaca”, pe cea mai înaltă colină de lângă Craiova. Deoarece biserica cea mică a aşezământului monahal devenise neîncăpătoare pentru numărul credincioşilor, în ultimii ani a fost ridicată o nouă biserică. Lucrările de construcţie au început în anul 1998 şi au fost încheiate în anul 2010, de praznicul Sfântului Ierarh Nicolae, când sfântul lăcaş a fost sfinţit de IPS Părinte Mitropolit Irineu.