23.04.2012 – Premii speciale pentru Seminarul Teologic din Craiova, la Olimpiada Naţională de Religie

Evenimente

 
Doi elevi de la Seminarul Teologic “Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova au obţinut premii speciale, iar un elev seminarist a obţinut o menţiune la Olimpiada Naţională de Religie pentru seminariile şi liceele teologice ortodoxe, desfăşurată în perioada 19 – 21 aprilie, la Iaşi, sub patronajul Mitropoliei Moldovei şi Bucovinei. Astfel, au obţinut premii speciale Vlad Daniel Şişu, clasa a IX-a, la disciplina Vechiul Testament şi Gheorghiţă Marian Covrig, clasa a X-a, la disciplina Noul Testament, premiul menţiune fiind obţinut de Alexandru Constantin Fleancu, clasa a XI-a, la disciplina Istoria Bisericii Ortodoxe Române.
       “Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, seminarul nostru a fost prezent şi în acest an la etapa naţională a olimpiadei. Ne bucurăm şi îi felicităm pe elevi pentru rezultatele deosebite obţinute, confirmând prin aceasta buna pregătire a elevilor seminarişti din Craiova”, a declarat Angel-Cristian Stăiculescu, unul dintre îndrumătorii elevilor.