27.04.2012 – Festivalul de tradiţii şi obiceiuri pascale “Îngerul a strigat!”, la Craiova

Evenimente

 
Fundaţia „Cuvântul care zideşte”, patronată de Mitropolia Olteniei, a organizat miercuri, 25 aprilie, ediţia a XI-a a Festivalului de tradiţii şi obiceiuri pascale “Îngerul a strigat!”, Manifestarea s-a desfăşurat la Colegiul Naţional “Ştefan Velovan” din Craiova şi a reunit grupuri şcolare şi preşcolare din judeţele Dolj şi Gorj. Copiii au recitat poezii şi au interpretat cântece religioase, specifice sărbătorilor pascale, dar şi melodii populare. Alături de ei au fost profesorii de religie şi părintele prof. Gheorghe Pîrva, inspector de specialitate în cadrul Inspectoratului Şcolar Judeţean Dolj.

 
        “Evenimentul s-a desfăşurat cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Ne bucurăm că aceşti copii minunaţi, ca nişte îngeri, au vestit Învierea Mântuitorului Iisus Hristos şi bucuria sărbătorilor creştine. Este o mare mulţumire sufletească faptul că de fiecare dată profesorii se implică, alături de elevi, pentru a valorifica moştenirea străbună, pentru a păstra tradiţiile noastre româneşti, creştineşti şi a le prezenta mai departe generaţiilor viitoare. Să îi ajute Dumnezeu pe participanţi să fie cu adevărat misionari, propovăduitori ai Învierii lui Hristos”, a declarat părintele profesor Gheorghe Pîrva.