27.04.2012 – O spătămână de duhovnicie şi spiritualitate în Oltenia: Sfântul Ierarh Calinic, alături de credincioşii olteni

Comunicate de presa

 

 După aproape un secol şi jumătate de la trecerea sa în Împărăţia cea Cerească, Sfântul Calinic de la Cernica se întoarce în vatra sa arhipăstorească. Aducerea raclei cu sfintele sale moaşte în Mitropolia Olteniei pentru o săptămână (28 aprilie – 5 mai), s-a făcut din iniţiativa Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei şi poartă binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române.

                  
 Primirea în Catedrala mitropolitană din Craiova 
       Primul popas al Sfântului Ierarh va fi în Cetatea Băniei, la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”. Aici, racla cu sfintele sale moaşte va fi aşezată spre închinare, alături de racla cu moaştele Sfinţilor: Nifon, Tatiana, Serghie şi Vah, în seara zilei de sâmbătă, 28 aprilie, la ora 17,00. De la ora 18.00, ierarhii din Sinodul Mitropoliei Olteniei, IPS Părinte Mitropolit Irineu, PS Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, PS Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor şi PS Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, vor oficia, în sobor de preoţi şi diaconi, slujba de Priveghere (Vecernia cu Litie, Utrenia şi Acatistul Sfântului).  După slujba de Priveghere, un sobor de preoţi vor oficia Sfânta Liturghie, pe o esplanadă special amenajată în faţa Catedralei mitropolitane.

                            Sfântă Liturghie cu 14 arhierei 
       Duminică, 29 aprilie,  rânduiala liturgică va fi încununată cu Sfânta Liturghie Arhierească în Catedrala „Sfântul Dumitru”. Din soborul de arhierei vor face parte: IPS Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, IPS Irineu, Mitropolitul Olteniei, IPS Iosif, Mitropolitul Europei Centrale şi Meridionale, IPS Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, PS Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, PS Lucian, Episcopul Caransebeşului, PS Galaction, Episcopul Alexandriei şi Teleormanului, PS Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, PS Ambrozie, Episcopul Giurgiului, PS Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, PS Ioachim Băcăuanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului, PS Varsanufie Prahoveanul, Episcop vicar Patriarhal, PS Emialian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului. După amiază, de la ora 17,00, un sobor al arhiereilor olteni, în frunte cu IPS Părinte Irineu, va oficia Taina Sfântului Maslu. Va urma slujba de Priveghere la care vor sluji IPS Părinte Irineu şi PS Varsanufie Prahoveanul, alături de un sobor de preoţi şi diaconi.

                          Popas la Centrul Eparhial din Craiova 
       Luni, 30 aprilie, se va oficia slujba Sfintei Liturghii la Catedrala mitropolitană, cu participarea IPS Părinte Irineu şi a PS Părinte Varsanifie Prahoveanul. După slujbă, racla cu moaştele Sfântului Calinic va fi purtată în procesiune către Centrul adrministrativ al Arhiepiscopiei Craiovei, unde va fi aşezată câteva ceasuri în Biserica Paraclis „Toţi Sfinţii”. Cu acest prilej, toţi angajaţii centrului eparhial vor participa la slujba de Te Deum şi se vor închina la sfintele moaşte.
        De la Râmnic, la Frăsinei. De la Lainici, la Severin şi Clocociov 
       După prânz, delegaţia în frunte cu IPS Părinte Irineu şi PS Părinte Varsanufie, va însoţi racla spre Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Nicolae” din Râmnicu-Vâlcea, din incinta Centrului eparhial, până marţi, 1 mai, după Sfânta Liturghie. De la Centrul eparhial din Râmnic, delegaţia va însoţi sfintele moaşte spre ctitoria Sfântului Calinic, la Mănăstirea Frăsinei, unde vor rămâne până a doua zi, miercuri, 2 mai.
       De la Frăsinei, sfântul va fi însoţit spre Mănăstirea Lainici, locul de metanie al duhovnicului său, Sfântul Cuvios Irodion, spre a-i fi alături în ziua de prăznuire. Miercuri seara se va oficia slujba Vecerniei unită cu Privegherea, iar a doua zi, joi, 3 mai, de praznicul Sfântului Irodion, soborul arhiereilor va oficia slujba Sfintei Liturghii. Următoarea destinaţie va fi cetatea de pe malul Dunării, Drobeta-Turnu Severin. Aici delegaţia va ajunge joi seara şi va aşeza sfintele moaşte spre închinare în Paraclisul episcopal, unde vor rămâne până vineri, 4 mai. De la Severin, sfintele moaşte vor fi purtate în Episcopia Slatinei şi Romanaţilor. Aici vor rămâne la Mănăstirea Clocociov până sâmbătă, 5  mai, după Sfânta Liturghie, când se vor întoarce la Mănăstirea Cernica.  

Diac. Ionită Apostolache