04.05.2012 – Sfântul Irodion sărbătorit la Spitalul de Psihiatrie din Poiana Mare

Evenimente

 
La Spitalul de Psihiatrie  din localitatea doljeană Poiana Mare au fost organizate joi, 3 mai, o serie de manifestări religioase, artistice şi culturale, prilejuite de praznicul Sfântului Irodion de la Lainici, ales în acest an ocrotitorul acestei unităţi medicale. Un sobor de preoţi şi diaconi au oficiat Sfânta Liturghie şi au mers în procesiune cu icoana Sfântului Irodion în incinta spitalului. În aceeaşi zi, bolnavii au expus în curtea unităţii icoane pe care le-au pictat special pentru această sărbătoare, după care au participat la o serie de întreceri sportive. „Activităţile s-au desfăşurat cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Ziua de 3 mai este o zi de întâlnire, de bucurie, când întreg colectivul spitalulului, alături de pacienţi, se apropie de Dumnezeu. Este primul an când sărbătorim ziua spitalului de praznicul Sfântului Irodion de la Lainici şi vrem ca astfel de momente să devină o tradiţie pentru angajaţi şi pacienţi”, a precizat preotul Tinel Dudău, care slujeşte în această unitate spitalicească.