07.05.2012 – IPS Părinte Mitropolit Irineu va sluji mâine la hramul Mânăstirii Prislop

Evenimente

 
       Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei va sluji mâine, 8 mai, de praznicul Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan, la hramul Mânăstirii Prislop din judeţul Hunedoara. Slujba Sfintei Liturghii va fi săvârşită cu acest prilej pe un podium special amenajat în apropierea bisericii sfântului aşezământ monahal, de un sobor format din arhierei, preoţi şi diaconi. Vor sluji alături de Mitropolitul Olteniei: Înalt Preasfințitul Laurențiu, Mitropolitul Ardealului, Preasfințitul Lucian, Episcopul Caransebeșului, Preasfințitul Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, Preasfințitul Sebastian, Episcopul Slatinei și Romanaților, Preasfințitul Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei, chiriarhul locului, Preasfințitul Daniil, Episcop-locțiitor al Episcopiei Dacia Felix şi Preasfințitul Emilian Lovișteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.

      
       Mănăstirea Prislop a fost întemeiată, potrivit tradiției, la cumpăna secolelor XIV- XV, de către Sfântul Nicodim, considerat reorganizatorul și îndrumătorul monahismului românesc medieval. Lăcașul de cult al mănăstirii a fost rectitorit în anul 1564 de domnița Zamfira, fiica domnitorului Moise Vodă al Țării Românești, fiind supus, în timp, mai multor renovări. De numele acestui așezământ monahal din Țara Hațegului se leagă numeroase exemple de înaltă viețuire duhovnicească, cele mai cunoscute fiind Sfântul Ioan de la Prislop, canonizat în anul 1992 și prăznuit în fiecare an la 13 septembrie, și marele duhovnic Arsenie Boca (1910-1989), personalitate marcantă a monahismului românesc din secolul XX.