11.05.2012 – Decanii facultăţilor de teologie se întâlnesc la Mănăstirea Tismana

Evenimente

 
Decanii facultăţilor de teologie din cadrul Patriarhiei Române se vor întâlni la Mănăstirea Tismana din judeţul Gorj la finalul acestei săptămâni, în zilele de sâmbătă şi duminică. Cu acest prilej vor fi abordate subiecte de ordin didactic şi administrativ, specifice învăţământului teologic universitar. La întâlnire va fi prezent şi Înalt Preasfinţitul Părinte Acad. Dr. Irineu, Mitropolitul Olteniei şi Decan al Facultăţii de Teologie din Craiova.
       „Pe ordinea de zi figurează mai multe probleme referitoare la buna organizare şi funcţionare a învăţământului teologic universitar, analiza unor propuneri ce vizează îmbunătăţirea planurilor de învăţământ şi corelarea acestora cu nevoile pastoral – misionare ale Bisericii. Consfătuirea se va încheia duminică, 13 mai, prin săvârşirea slujbei Sfintei Liturghii”, a precizat părintele profesor universitar dr. Gheorghe Zamfir, Consilier administrativ al Arhiepiscopiei Craiovei.