11.05.2012 – Slujiri arhieresti in Mitropolia Olteniei

Evenimente

În Duminica a V-a după Sfintele Paşti (a Samarinencei), Inalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi slujba Sfintei Liturghii şi slujba de resfinţire a Bisericii cu hramul „Sfântul Antim Ivireanul” din Parohia Mătăsari II, judeţul Gorj.
       Inalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji la Catedrala episcopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la  Paraclisul Catedralei episcopale din Drobeta Turnu Severin, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei si Romanatilor va sluji în Parohia Mânăstirea Albă, din judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la Biserica „Sfântul Dimitrie” din Parohia Mădulari, judeţul Vâlcea.