14.05.2012 – Duminica Samarinencei în Arhiepiscopia Craiovei: Biserica Parohiei Mătăsari II din judetul Gorj a fost resfinţită

Relatari

 
Câteva sute de credincioşi au participat în Duminica a V – a după Sfintele Paşti (a Samarinencei) la resfinţirea Bisericii cu hramurile Nasterea Maicii Domnului, Sfântul Mare Mucenic Gheorghe şi Sfântul Antim Ivireanul din Parohia Mătăsari II, judeţul Gorj. Slujba Sfintei Liturghii şi slujba de resfinţire a sfântului locaş au fost săvârşite de Inalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi.

 
       Evenimentul duhovnicesc a fost prilejuit de încheierea lucrărilor de pictură interioară, realizate în perioada 2009 – 2011, cu  sprijinul Consiliului Local al Primăriei Mătăsari. În cuvântul de învăţătură rostit la finalul Sfintei Liturghii, IPS Irineu a tâlcuit pericopa evanghelică a acestei duminici (Ioan 4, 5 – 42) care relatează convorbirea lui Iisus cu o femeie samarineancă la puţul lui Iacov de lângă Sichem. „Din Sfânta Evanghelie reţinem în primul rând iubirea de oameni a lui Dumnezeu care doreşte ca toţi oamenii să se mântuiască şi la cunoştinţa adevărului să vină (I Tim.2, 4). Astfel, Mântuitorul Hristos nu stă de vorbă numai cu iudeii, ci şi cu samarinenii, nu numai cu bărbaţii, ci şi cu femeile, îndeosebi cu cei care au păcate grele, ceea ce însemnă că mântuirea este accesibilă tuturor. Aşadar, Mântuitorul Hristos vine să ne curăţească, să ne izbăvească de cel rău şi să ne deschidă calea spre Împărăţia Cerurilor. El stă de vorbă cu noi, ne aşteaptă pe fiecare în parte pentru a ne dărui, precum femeii samarinence, apa cea vie. Şi odată cu apa cea vie, primim pe Dumnezeu în sufletul nostru şi avem nădejde de mântuire. Iar această nădejde există numai în Biserică, numai în casa lui Dumnezeu. Dacă cineva alege o altă casă, e ca şi cum şi-ar săpa o fântână care nu ţine apă. În concluzie, apa cea vie este necesar s-o păstrăm în sălaşul sufletului nostru curat, credincios şi păstrător al credinţei ortodoxe. Cei care s-au rătăcit de la ortodoxie, care înseamnă dreapta credinţă, aceştia nu mai sunt ai lui Iisus Hristos, chiar dacă vorbesc despre Iisus Hristos”, a mai precizat IPS Irineu
       Pentru contribuţia adusă la ridicarea şi împodobirea sfântului locaş, preotul paroh Dumitru Purcel şi primarul localităţii Mătăsari au primit Gramate de mulţumire şi apreciere din partea Mitropoliei Olteniei.
      Situată în zona centrală a localităţii, Biserica Parohiei Mătăsari II a fost ridicată între anii 2004 şi 2007.