17.05.2012 – Mitropolitul Nestor Vornicescu, 12 ani de la naşterea în ceruri

Evenimente

 
Astăzi, 17 mai, Anul Domnului 2012, se împlinesc 12 ani de la naşterea în ceruri a vrednicului de pomenire Mitropolit Acad. Dr. Nestor Vornicescu, părinte, învăţător şi îndrumător, vreme de 22 de ani (1978 – 2000), al preoţilor, monahilor, monahiilor şi credincioşilor din Mitropolia Olteniei. Cu acest prilej, sâmbătă, 19 mai, un  sobor de preoţi şi diaconi, în frunte cu părintele protosinghel Vladimir Dărângă, eclesiarhul Catedralei mitropolitane, va săvârşi o slujba de Parastas în Catedrala Sfântul Dumitru din Craiova, acolo unde se află rămăşiţele pământeşti ale IPS Părinte Mitropolit.
 
       Mitropolitul Nestor Vornicescu s-a născut în data de 1 octombrie 1927 în Lozova-Vornicenilor, Basarabia, din părinţii Vera şi Vasile Vornicescu. A primit la botez numele de Nicolae. Şi-a desăvârşit pregătirea intelectuală în şcolile din Lozova, Neamţu, Bucureşti şi Bossey (Elveţia). În data de 23 aprilie 1978 a fost ales în scaunul de Mitropolit al Olteniei. În decursul activităţii sale de păstor al credincioşilor olteni, IPS Nestor a clădit o monumentală operă pastoral – misionară şi cărturărească. Întreaga sa moştenire şi amintirea chipului său părintesc, sunt păstrate astăzi cu grijă şi preţuire de poporul cel bine credincios al Bisericii din Oltenia.