18.05.2012 – Congresul tinerilor creştin ortodocşi din Arhiepiscopia Craiovei, la Mănăstirea Tismana

Evenimente

 
Mănăstirea Tismana va găzdui sâmbătă, 19 mai, începând cu ora 10.30, ediţia a IX-a a Congresului tinerilor creştin ortodocşi din Arhiepiscopia Craiovei, eveniment organizat de Fundaţia „Cuvântul care zideşte” a Mitropoliei Olteniei şi Sectorul cultural eparhial. La întâlnire vor fi prezenţi peste 50 de tineri care fac parte din grupurile de tineret ale parohiilor de pe raza judeţelor Dolj şi Gorj. Tinerii vor participa la activităţile iniţiate de organizatori  şi la dezbateri pe tema „Sfinţi Tămăduitori”.
       În prima parte a zilei se va desfăşura faza finală a Festivalului oratoric „Sfântul Ioan Gură de Aur”. Apoi, invitatul întâlnirii, părintele Teodor Ciontu, protoiereu al Protoieriei Craiova Nord, le va vorbi tinerilor despre „Taina Sfântului Maslu în viaţa sufletească şi trupească a credinciosului”, un subiect pe marginea căruia vor avea loc discuţii şi dezbateri. De asemenea, preşedintele Asociaţiei „Tinerii luptă împotriva viciilor mileniului III”, Aurora Zgonea, va susţine o prelegere pe tematica întrunirii.