18.05.2012 – Slujiri arhieresti in Mitropolia Olteniei

Evenimente

 
Sâmbătă, 19 mai    
       Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi slujba Sfintei Liturghii şi slujba de resfinţire a Bisericii cu hramurile Sfântul Nicolae şi Sfinţii Împăraţi  din Parohia Broşteni – Cursaru, judeţul Gorj.
       Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la Biserica Adormirea Maicii Domnului din Parohia Godeanu, judeţul Mehedinţi.
Duminica a VI-a după Sfintele Paşti, 20 mai 
       Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi slujba Sfintei Liturghii şi slujba de resfinţire a Bisericii Sfinţii Arhangheli din Parohia Raci, judeţul Gorj.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji la Catedrala episcopală Sfântul Nicolae din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la Mânăstirea Cîrjei, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei si Romanatilor va sluji în Parohia Mogoşeşti, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la Biserica Adormirea Maicii Domnului din Parohia Alba – Olanu, judeţul Vâlcea.
 Praznicul Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena, luni, 21 mai 
       Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi slujba Sfintei Liturghii şi slujba de resfinţire a Bisericii Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena  din Parohia Bârseşti, judeţul Gorj.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji, împreună cu Preasfinţitul Episcop vicar Emilian Lovişteanul, la hramul Mânăstirii Hurezi, judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la hramul Schitului Topolniţa, judeţul Mehedinţi, iar Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei si Romanatilor va sluji în Parohia Traianu, judeţul Olt.