25.05.2012 – Manifestări dedicate Înălţării Domnului şi Eroilor neamului la Teatrul Liric “Elena Teodorini”

Evenimente


Astăzi, 25 mai, începând cu ora 18.00, pe scena Teatrului Liric “Elena Teodorini” din Craiova va avea loc spectacolul “Eroii, clipe de eternitate”, organizat de Mitropolia Olteniei, Radio Oltenia Craiova şi Asociaţia Cultul Eroilor “Fraţii Buzeşti”, filiala Dolj. La evenimentul prilejuit de praznicul Înălţării Domnului şi a comemorării eroilor neamului românesc va fi prezent Înalt Preasfinţitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.
Manifestarea se va desfăşura în trei secvenţe: în prima parte, intitulată “Cuvânt de Înălţare”, va cânta Grupul psaltic “Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” al Catedralei mitropolitane, condus de prof. Victor Şapcă. În partea a doua, sub genericul „Destin şi cântec întru neuitare”, pe scenă vor evolua Grupul folcloric „Dor Călător”, condus de Aurelia Popescu Preda şi mai mulţi interpreţi de muzică populară, printre care soliştii Gheorghe Roşoga şi Ioana State. În ultima parte îşi vor da concursul corul, orchestra şi soliştii Teatrului Liric „Elena Teodorini”. Moderatorul manifestării va fi cunoscuta realizatoare de emisiuni radio Gabriela Rusu Păsărin.