30.05.2012 – Ultima conferinţă preoţească de primăvară din Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente

 
Miercuri, 29 mai, în Parohia Alimpeşti, Protoieria Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj a avut loc ultima din seria de conferinţe pastoral – misionare de primăvară care au debutat în Arhiepiscopia Craiovei la data de 8 mai, sub genericul: „2012 – Anul omagial al Tainei Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor”. La eveniment au participat aproape o sută de preoţi din Protoieria Târgu Cărbuneşti, întrunirea fiind prezidată de părintele Gheorghe Zamfir, Consilier administrativ al Arhiepiscopiei Craiovei, delegat din partea Înalt Preasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu.

 
„Conferinţa a fost precedată de Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie care a fost săvârşită în biserica parohială din Alimpeşti. În cadrul întrunirii a fost prezentat un referat despre Taina Sfântului Maslu şi îngrijirea bolnavilor, urmat de discuţii şi dezbateri pe marginea subiectului abordat”, a precizat părintele protopop Iulian Mărgineanu, de la Protoieria Târgu Cărbuneşti.