01.06.2012 – Părintele arhidiacon Constantin Negoiescu a plecat la Domnul

Evenimente

 
Părintele arhidiacon Constantin Negoiescu, fost director al Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova, a plecat la Domnul în seara zilei de joi, 31 mai. Slujba de prohodire va avea loc duminică, 3 iunie, în Biserica „Adormirea Maicii Domnului” din Cimitirul Sineasca. Trupul său va fi depus spre odihna cea veșnică în Cimitirul Sineasca din Craiova.
       Cu o bogată activitate pastoral învăţătorerască, părintele Constantin a fost unul dintre cei mai longevivi directori ai Seminarului Teologic din Craiova pe care l-a condus vreme de peste două decenii. Vocea sa inconfundabilă răsună şi astăzi în mintea sutelor de absolvenţi, mulţi dintre ei slujitori ai Sfintelor Altare în Mitropolia Olteniei şi nu numai. În slujirea diaconală a fost şi este considerat de mulţi impecabil, liturghisind  ani de zile alături de mitropoliţii Firmilian şi Nestor. Trecerea părintelui arhidiacon la cele veşnice este o pierdere şi totodată un câştig pentru Biserica din Oltenia. O pierdere pentru că încă un titan al slujirii clericale ne părăseşte şi un câştig pentru că am dobândit rugător vrednic în ceruri.
       Dumnezeu să-l odihnească şi cu drepţii să-l numere întru veşnică şi fericită pomenire!