01.06.2012 – Slujiri arhieresti in Mitropolia Olteniei

Evenimente


3 iunie 2012 – Duminica a 8-a după Sfintele Paşti (Pogorârea Sfântului Duh)
Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei, va săvârşi slujba Sfintei Liturghii la Catedrala mitropolitană „Sfantul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova.
Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din municipiul Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la Mânăstirea Jianu, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va săvârşi slujba Sfintei Liturghii şi slujba de târnosire a Bisericii „Sfinţii Martiri Brâncoveni” din Parohia Rusăneşti, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la hramul Mânăstirii Blănoiu din judeţul Vâlcea.
4 iunie 2012 – Praznicul Sfintei Treimi
Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi Sfânta Liturghie la hramul Mânăstirii „Sfânta Treime” din localitatea Strâmba, judeţul Gorj.
Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji împreună cu Preasfinţitul Episcop vicar Emilian Lovişteanul la hramul Mânăstirii Cozia din judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la hramul Mânăstirii Cerneţi, judeţul Mehedinţi, iar Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va sluji în Parohia Gănăsuica, judeţul Olt.