02.06.2012 – Activităţi speciale de 1 Iunie, pentru copiii aflaţi în grija Asociaţiei Vasiliada

Evenimente


Peste 150 de copii din judeţele Dolj şi Gorj, aflaţi în grija Asociaţiei Vasiliada, a Mitropoliei Olteniei, au participat de 1 Iunie la o serie de manifestări dedicate Zilei Copilului. Micuţii de la centrele pentru copii „Aripi de Lumină”, din Craiova, „Sfântul Stelian”, din Lipovu, Centrul pentru persoane fără adăpost „Sfântul Vasile”, din Craiova şi Centrul de zi ”Sfântul Vasile cel Mare”, din Tg-Jiu, au fost aplaudaţi de părinţi, bunici sau de personalul specializat al asociaţiei, pentru programele artistice pe care aceştia le-au prezentat la fiecare centru în parte. Micutii au recitat poezii, au cântat, dansat şi chiar au fost actori în diverse scenete, iar la final au primit pachete cu dulciuri, bomboane, prăjituri şi sucuri răcoritoare. Tot de 1 Iunie, însotiti de educatori şi pedagogi, copiii au mers la Liceul de Arta „Marin Sorescu” din Craiova, unde au participat la un program de muzică şi dans pregătit special pentru ei. De aici, prichindeii s-au mutat în lumea povestilor cu papuşi, la Teatrul pentru Copii si Tineret „Colibri”.