05.06.2012 – Campanie pentru promovarea egalităţii de şanse pe piaţa muncii derulată de Asociatia Vasiliada

Evenimente

 
Asociaţia Vasiliada a Mitropoliei Olteniei, în parteneriat cu Institutul pentru Politici Sociale, lansează campania de informare”Descoperă Omul Potrivit la Locul Potrivit!” în cadrul proiectului „Centrele de Incluziune Socială – oportunitate pentru facilitarea participării pe piaţa muncii a grupurilor vulnerabile”, o campanie pentru promovarea egalităţii de şanse pe piaţa muncii a persoanelor cu dizabilităţi.
       „Campania se desfăşoară în judeţul Dolj în perioada iunie-august 2012 şi urmăreşte promovarea şi diseminarea de informaţii în cadrul potenţialilor angajatori în ceea ce priveşte dezvoltarea de noi locuri de muncă protejate în întreprinderi. De asemenea, campania are ca obiectiv promovarea diferitelor forme alternative şi flexibile de angajare a persoanelor cu dizabilităţi şi a modalităţilor prin care poate fi dezvoltată capacitatea de încadrare a acestora pe piaţa muncii”, a declarat Sorin Boboc, director de programe în cadrul Asociaţiei Vasiliada.
       Proiectul „Centrele de Incluziune Socială – oportunitate pentru facilitarea participării pe piaţa muncii a grupurilor vulnerabile” este cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013.
 

(Gabriela Popescu – Biroul de presă al Arhiepiscopiei Craiovei)