07.06.2012 – Trei zile dedicate istoriei şi spiritualităţii româneşti în Episcopia Severinului

Evenimente

 
       În Episcopia Severinului şi Strehaiei se va încheia astăzi cea de-a V-a ediţie a simpozionului ‘Mehedinţi – istorie, cultură şi spiritualitate’. Manifestarea cultural-religioasă care a început la 5 iunie 2012 a reunit încă o dată ierarhi, istorici, cercetători şi oameni de cultură din întreaga ţară, informează Ziarul Lumina.
       Și anul acesta, în cadrul Simpozionului naţional ‘Mehedinţi – istorie, cultură şi spiritualitate’, organizat la Turnu Severin, au fost dezbătute teme de interes actual şi s-au lansat mai multe cărţi. Ediţia 2012 a simpozionului a propus spre dezbatere trei teme: ‘2012 – An omagial al Sfântului Maslu şi al îngrijirii bolnavilor’, ‘Vlahii în istorie’ şi ‘380 de ani de la urcarea pe tronul Ţării Româneşti a lui Matei Basarab’. Între invitaţi s-au aflat şi şapte arhierei: PS Lucian, Episcopul Caransebeşului, PS Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, PS Gurie, Episcopul Devei şi Hunedoarei, PS Daniil, Episcop-locţiitor al Episcopiei Daciei Felix, PS Siluan, Episcopul ortodox român al Ungariei, PS Macarie, Episcopul ortodox român al Europei de Nord, şi PS Emilian Lovişteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului. După ce s-a citit mesajul Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul României, au fost susţinute comunicări în plen pe cele trei teme propuse.
       În prima zi a simpozionului a fost lansat volumul ‘Ortodocşi şi Greco-Catolici în Transilvania (1867/1916). Convergenţe şi divergenţe’, semnat de Preasfinţitul Macarie. Lucrarea a fost prezentată de prof. univ. dr. Nicolae Bocşan, de la Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj. Despre motivaţia acestei apariţii editoriale PS Macarie a precizat: ‘Această cercetare încearcă să asume, atât cât este posibil, cele două direcţii şi priorităţi fundamentale ale cercetării istoriei noastre bisericeşti, cea documentară şi cea interpretativă. Această cercetare de istorie bisericească aduce noutăţi şi contribuţii de ordin documentar prin valorificarea unei informaţii arhivistice substanţiale, necunoscute până acum în istoriografia bisericească’.
       Tot în prima zi a simpozionului a fost lansat şi volumul ‘Mehedinţi – istorie, cultură şi spiritualitate’, ediţia 2011. S-a lansat, de asemenea, lucrarea academicianului Silviu Dragomir, de la a cărui plecare în lumea de dincolo se împlinesc anul acesta 50 de ani, dar şi volumul ‘Vlahii din sudul Dunării’, carte care vede lumina tiparului la Editura Didahia a Episcopiei Severinului şi Strehaiei şi Editura Academiei Române, după cum a precizat Preasfinţitul Nicodim al Episcopiei Severinului şi Strehaiei.
Lucrările simpozionului ‘Mehedinţi – istorie, cultură şi spiritualitate’ se încheie astăzi, 7 iunie. În cadrul evenimentelor organizate, Corul Kinonia al Episcopiei Severinului şi Strehaiei a susţinut un concert de muzică psaltică.