08.06.2012 – Slujiri arhieresti in Mitropolia Olteniei

Evenimente


Sâmbătă, 9 iunie, Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Cuvioasa Parascheva” din Parohia Goruneşti, judeţul Vâlcea.
Duminică, 10 iunie (Duminica I-a după Rusalii, a Tuturor Sfinţilor), Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi slujba Sfintei Liturghii la Paraclisul mitropolitan „Sfântul Ilie Tesviteanul” din Craiova.
Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la hramul Schitului Colţ din Episcopia Devei şi Hunedoarei, la invitaţia Preasfinţitului Episcop Gurie, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va sluji la Paraclisul episcopal „Sfânta Treime” din Slatina, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la Biserica „Naşterea Maicii Domnului” din Parohia Buneşti, judeţul Vâlcea.