12.06.2012 – Cursuri de asimilare pentru cântăreţii bisericeşti din Mitropolia Olteniei

Evenimente

 
Cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, la Seminarul Teologic„Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova se vor desfăşura în perioada 18 iunie – 19 iulie, Cursuri de asimilare pentru cântăreţii bisericeşti. Înscrierile au loc în perioada 11 – 14 iunie la sediul Centrului eparhial din Craiova, strada Mitropolit Firmilian, nr. 3.
       Pentru dosarul de înscriere, persoanele solicitante au nevoie de următoarele acte: cerere de înscriere, recomandarea preotului paroh, aprobarea Consiliului parohial pentru angajare după absolvirea cursurilor de asimilare, acte de studii (minimum 8 clase), copie după cartea de identitate, certificatul de botez şi adresa de înaintare a dosarului către protoierie. Cursurile se vor încheia printr-un examen de evaluare a cunoştinţelor de muzică şi tipic bisericesc, nota de promovare fiind minimum 5,00. Absolvenţii declaraţi promovaţi vor primi o adeverinţă în baza căreia vor putea să se angajeze pe postul de „cântăreţ bisericesc”.