15.06.2012 – Slujiri arhieresti in Mitropolia Olteniei

Evenimente

 
Duminică, 17 iunie, Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va oficia slujba Sfintei Liturghii şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Parohia Peşteana de Jos, judeţul Gorj.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la Schitul Bradu, judeţul Vâlcea.
    
       Sâmbătă, 16 iunie, Preasfinţitul Emilian Lovişteanul va oficia slujba Sfintei Liturghii la Biserica „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Parohia Brezoi III. Tot în această parohie, Preasfinţitul Episcop vicar va săvârşi şi  sfinţirea unei capele mortuare.