22.06.2012 – Biserica „Sfântul Nicolae – Brânduşa” din Craiova derulează programul „Şcoala de Vară”

Evenimente

 
În perioada iulie – septembrie, la Biserica „Sfântul Nicolae – Brânduşa” se va desfăşura un program special de cursuri, în cadrul Şcolii de Vară. Astfel, persoanele care  doresc să înveţe muzică psaltică, chitară clasică sau să se iniţieze în arta desenului şi a picturii religioase, pot veni la Biserica „Sfântul Nicolae – Brânduşa”, de pe strada Brânduşa, nr, 12, în apropiere de Biserica „Madona Dudu” din Craiova. Formatorii la aceste cursuri sunt, alături de  preotul paroh Gabriel Sorescu, voluntari specializaţi din cadrul parohiei. Părintele a precizat că programul se adresează persoanelor de toate categoriile de vârstă, iar cursurile sunt gratuite.
 „Săptămâna aceasta, parohia noastră a semnat un protocol de colaborare culturală cu Şcoala Populară de Artă din Craiova.  Se propune astfel colaborarea, cu ocazia derulării la parohie a Şcolii de Vară, respectiv a cursurilor de chitară clasică. Scopul colaborării este dezvoltarea  interesului tinerilor craioveni pentru cultură în general şi cultura muzicală în special”, a precizat părintele Sorescu. Cursurile Şcolii de Vară de la Biserica Brânduşa se vor derula după următorul program: miercuri şi joi – Cursuri de chitară clasică (între orele 09 – 15); sâmbătă – Atelier de împletit mătănii şi Cursuri de muzică bisericească. (între orele 15-18). Cursurile de engleză şi română (pentru clasele 1- 4) se vor programa în funcţie de solicitanţi, în zilele de vineri şi sâmbătă.