22.06.2012 – Slujiri arhieresti in Mitropolia Olteniei

Evenimente

 
În Duminica a 3-a după Rusalii şi de praznicul Naşterii Sfântului Ioan Botezătorul, Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei, împreună cu Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei vor săvârşi Sfânta Liturghii şi slujba de sfinţire a Bisericii cu hramul „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din localitatea Lunca Banului, judeţul Mehedinţi.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va sluji  în Parohia Rădeşti, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la hramul Mânăstirii Stănişoara din judeţul Vâlcea.