28.06.2012 – Sesiune de formare cu preoţii din Protoieria Târgu Jiu Nord, în cadrul proiectului “Alege Scoala!”

Evenimente

 
Mânăstirea Tismana din judeţul Gorj a găzduit în zilele de 26 şi 27 iunie, o nouă sesiune de formare in cadrul proiectului „Alege Scoala!”, proiect derulat de Patriarhia Română, în colaborare cu organizaţia World Vision România în scopul prevenirii şi combaterii fenomenului de abandon şcolar. Participanţii au  fost preoţi de la parohii din cuprinsul Protoieriei Târgu Jiu Nord.
       “În cadrul acestei sesiuni de formare au fost susţinute prelegeri referitoare la activităţile ce trebuie desfăşurate la nivelul parohiilor, pentru a-i apropia pe copii de şcoală şi a-i face să renunţe la gândul de a abandona prea devreme această instituţie de învăţământ. La sfârşitul sesiunii, preoţii participanţi au primit diplome de formatori, întrucât au parcurs treaptă cu treaptă etapele proiectului şi vor continua, fiecare în parohia lui, activităţile cu copiii predispuşi la abandon şcolar ”, a precizat părintele protopop Cosmin Bălan, de la Protoieria Târgu  Jiu Nord.