29.06.2012 – Ierarhi din Mitropolia Olteniei, alături de Patriarhul României in Episcopia Maramureşului

Evenimente


Sâmbătă, 30 iunie, ierarhi din Sinodul mitropolitan al Mitropoliei Olteniei vor participa, alături de Prea Fericitul Părinte Patriarh Daniel şi de alţi ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, la săvârşirea slujbei de sfinţire a noii biserici cu hramul “Soborul celor doisprezece Apostoli”, de la Mânăstirea Bârsana din judeţul Maramureş. Vor face parte din soborul de ierarhi care va însoţi Patriarhul României în vizita canonică pe care o efectuează în Episcopia Ortodoxă Română a Maramureşului şi Sătmarului, Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei şi Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului.
După târnosirea bisericii, Preafericitul Părinte Patriarh, înconjurat de soborul de ierarhi, preoţi şi diaconi, va săvârşi Sfânta Liturghie la altarul de vară al Mănăstirii Bârsana. După-amiaza, va vizita Memorialul Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei, Protopopiatul ortodox şi Biserica ucraineană din municipiul Sighetul Marmaţiei. În aceeaşi zi, de la ora 19:00, va vizita Mănăstirea Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil din Săpânţa-Peri, iar de la ora 19:45 va oficia o slujbă de binecuvântare a noului sediu şi a Paraclisului Protopopiatului ortodox din oraşul Negreşti-Oaş.
Duminică, 1 iulie, de la ora 09:00, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel va sfinţi Catedrala Duminica Tuturor Sfinţilor din oraşul Negreşti-Oaş şi va oficia Sfânta Liturghie pe un podium special amenajat lângă noua catedrală, în sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi. După Sfânta Liturghie, va avea loc ceremonia de acordare a titlului de cetăţean de onoare al oraşului Negreşti-Oaş, pentru . Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.