06.07.2012 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente


În Duminica a 5-a după Rusalii (8 iulie 2012), Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi Sfânta Liturghii şi slujba de resfinţire a Bisericii cu hramul „Adormirea Maicii Domnului” din Parohia Bustuchin, judeţul Gorj.
       Înalt Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va săvârşi Sfânta Liturghie şi resfinţirea Bisericii din Parohia Pătule II, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va sluji  în Parohia Vădastra, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la Mânăstirea Halmyris, judeţul Tulcea, locul pătimirii Sfinţilor Epictet şi  Astion, la invitaţia Preasfinţitului Visarion, Episcopul Tulcii.