12.07.2012 – Înscrieri pentru a doua sesiune de admitere la seminariile şi liceele teologice din Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente


În această perioadă, la seminariile şi liceele teologioce din Arhiepiscopia Craiovei au loc înscrieri pentru a doua sesiune de admitere. Astfel, în perioada 10 – 16 iulie, la Liceul Teologic „Sfântul Nicodim” din Târgu Jiu, absolvenţii şcolilor gimnaziale pot depune dosarele de înscriere pentru locurile rămase neocupate în urma sesiunii de examene din perioada 31 mai – 2 iunie. Potrivit directorului instituţiei, profesorul Gheorghe Benegui, la Liceul Teologic din Târgu Jiu sunt vacante 14 locuri la secţia Patrimoniu şi 3 la secţia Pastorală. Probele examenului de admitere vor fi susţinute în zilele de 17 şi 18 iulie. La Craiova, înscrierea pentru admiterea la Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” are loc luni, 16 iulie, examenul fiind programat pentru zilele de 17 şi 18 iulie. După cum a precizat profesorul Cristian – Angel Stăiculescu, rezultatele la Craiova vor fi afişate joi, 19 iulie.
Dosarul de înscriere trebuie să conţină certificatul de botez eliberat de preotul paroh, adeverinţă medicală tip de la medicul de familie, fişă de înscriere eliberată de unitatea de învăţământ gimnazial, recomandare din partea consiliul parohial, binecuvântare din partea Mitropoliei Olteniei, foaia matricolă pentru clasele I-VIII, copie de pe certificatul de naştere şi copie de pe cartea de identitate.