12.07.2012 – Program educativ de vacanţă pentru copii de la Centrul de zi “Aripi de lumină” din Craiova

Evenimente

 
În perioada iulie – august, Centrul social de zi pentru copii „Aripi de lumină” din Craiova, patronat de Mitropolia Olteniei prin Asociaţia Vasiliada, derulează programul educativ „Biblioteca din vacanţă”, în parteneriat cu Biblioteca Judeţeană „Alexandru şi Aristia Aman”. În cadrul acestui program, copiii beneficiari ai Centrului, însoţiţi de coordonatori, vor merge la bibiotecă de trei ori pe săptămână, pentru a participa la diverse activităţi educativ – recreative.
       Aceste vizite au loc în fiecare marţi, miercuri şi joi, începând cu ora 9.30. „Bibioteca Judeţeană ne-a sprijinit pentru a realiza aceste activităţi iniţiate în perioada vacanţei de vară. Programul presupune participarea micuţilor la o serie atractivă de activităţi, precum „Ziua jocurilor” sau „Trusa de prim ajutor”, prin care un grup de voluntari desfăşoară un program de Educaţie pentru sănătate”, a precizat Renata Bănescu, coordonatoarea Centrului pentru copii „Aripi de lumină”.