16.07.2012 – Proiect iniţiat de Biserica "Sfântul Calinic" din Craiova în sprijinul persoanelor nevoiaşe

Evenimente


Biserica „Sfântul Calinic Cernicanul” din cartierul craiovean Valea Roşie desfăşoară, până în luna decembrie, proiectul social intitulat „Mişcaţi de suferinţă”. În cadrul proiectului, preoţii şi membrii Consiliului parohial îşi propun să ajute circa 1.500 de persoane nevoiaşe. În acest sens, parohia va iniţia o serie de campanii de ajutorare, credincioşii fiind informaţi cu aproape o lună înainte cu privire la toate detaliile acţiunii sociale: unde se desfăşoară, cine sunt beneficiarii şi ce posibilităţi de ajutorare a acestora există.
„Cu sprijinul credincioşilor, ne propunem să realizăm pe tot parcursul anului, colecte de îmbrăcăminte, pături, jucării, alimente neperisabile şi alte bunuri de strictă necesitate, pentru a veni în sprijinul oricărei persoane care ne solicită ajutorul. Colecta se face doar după ce noi înştiinţăm credincioşii despre campania pe care urmează să o desfăşurăm”, a precizat preotul paroh Marin Albu. Cea mai recentă campanie derulată în cadrul acestui proiect a avut loc în lunile mai – iunie, în localitatea doljeană Caraula, unde persoanele nevoiaşe au primit haine, alimente şi alte produse de necesitate.
(Gabriela Popescu)