20.07.2012 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei de praznicul Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul

Evenimente

 
       Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi slujba Sfintei Liturghii, împreună cu Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului,  la hramul Catedralei episcopale din Caransebeş.
       Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la hramul Mânăstirii „Sfântul Ilie de la izvor – Vasiova”, din oraşul Bocşa, judeţul Caraş Severin. Cei trei ierarhi olteni răspund astfel invitaţiei Preasfinţitului Lucian, Episcopul Caransebeşului.
       Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor  va sluji, de praznicul Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul, la hramul Bisericii din Parohia Dobriceni, judeţul Olt.