23.07.2012 – Simpozion naţional despre teologia Sfântului Chiril al Alexandriei, la Tismana

Evenimente

 
În perioda 25 – 27 iulie, Mănăstirea Tismana din judeţul Gorj va găzdui lucrările Simpozionului naţional „Teologie şi mistică în opera Sfântului Chiril al Alexandriei”.  Evenimentul, ajuns la cea de-a IV – a ediţie, este organizat cu binecuvântarea şi purtarea de grijă a Înalt Preasfinţitului Părinte Acad. Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, de către Facultatea de Teologie, Istorie şi Ştiinţele Educaţiei din Craiova, în parteneriat cu Sectorul Cultural al Arhiepiscopiei Craiovei.
      Şi-au anunţat prezenţa profesori şi teologi din întreaga ţară: Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, pr. prof. univ. dr. Adrian Niculcea, pr. prof. univ. dr. Ion Popescu, pr. conf. dr. Gheorghe Zamfir, pr. conf. dr. Constantin Băjău, pr. cond. dr. Picu Ocoleanu, protos. lect. dr. Vasile Bîzu, pr. lect. dr. Jean Nicolae, pr. lect. dr. Nicuşor Tănase, pr. lect. dr. Dragos Călin, pr. lect. dr. Lucian Colda, pr. lect. dr. Adrain Ivan, pr. lect. dr. Ion Rizea, lect. dr. Cristian Petcu, lect. dr. Marius Telea, lect. dr. Florin Tomoioagă, lect. dr. Cristian Cercel, asist. dr. Adrian Boldişor, asist. dr. Ovidiu Sferlea etc.
(Diac. Ioniţă Apostolache)