30.07.2012 – Un nou număr al Revistei parohiale „Lumina creştină”

Evenimente


Parohia „Sfântul Nicolae” – Brânduşa a publicat un nou număr din Revista parohială „Lumina creştină”. Despre conţinutul acestei apariţii editoriale, preotul paroh Gabriel Sorescu a spus: „Numărul 19 al publicaţiei noastre cuprinde de această dată următoarele articole: «Sărbătorile miezului de vară», «Veşti din viaţa parohiei noastre», rubrica «De vorbă cu preotul», evenimente de viitor «Minuni din zilele noastre» şi «Poezie creştină». Îi aşteptăm pe doritori cu articole pentru publicaţia parohiei, prin care să evidenţieze lucruri importante din viaţa lor de creştini, minuni pe care le-au trăit şi alte materiale de folos sufletului. Articolele pot fi trimise on – line, pe adresa parohiabrandusa@gmail.com”.
Revista „Lumina creştină” a apărut pentru prima dată în perioada interbelică, în anul 1939. Tipărită pentru prima dată cu binecuvântarea mitropolitului Nifon Criveanul, publicaţia a fost redactată de către un grup de preoţi olteni, în frunte cu Theodor Mirescu, parohul Bisericii „Sfântul Nicolae” – Brânduşa. A avut un cerc foarte larg de răspândire, fiind distribuită în majoritatea parohiilor din Oltenia. „Alături de învăţăturile de credinţă, predici, cuvântări, poezii creştine şi texte din Sfinţii Părinţi, publicaţia parohiei noastre prezenta odionioară cititorilor ştiri de pe frontul de Răsărit, scrisori de la soldaţi sau articole anti bolşevice. Banii obţinuţi din abonamente erau folosiţi pentru a sprijini ostaşii de pe frontul de Răsărit. În perioada regimului comunist, publicarea revistei a fost interzisă”, a adăugat părintele Gabriel Sorescu.

(Gabriela Popescu)