05.08.2012 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Evenimente


 
Duminica a 9-a după Rusalii (5 august 2012)
Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi slujba Sfintei Liturghii la Paraclisul mitropolitan „Toti Sfinţii” din Craiova.
       Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la Catedrala episcopală din Drobeta Turnu Severin, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va sluji în Parohia Chilia, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la Schitul Cornetu, judeţul Vâlcea.
 
          Praznicul Schimbarea la Faţă a Domnului (6 august 2012)
 
       Înalt Preasfinţitul Irineu, Mitropolitul Olteniei va săvârşi slujba Sfintei Liturghii la Mânăstirea Lainici din judetul Gorj.
       Preasfinţitul Gherasim, Arhiepiscopul Râmnicului va sluji la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la hramul Schitului Locurele de lângă Mânăstirea Lainici, Preasfinţitul Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor va sluji în Parohia Celei, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului va sluji la hramul Mânăstirii Turnu din judeţul Vâlcea.

                            (Gheorghe Cioiu)