16.08.2012 – Eparhia Slatinei îşi sărbătoreşte Ocrotitorii

Evenimente

 
Episcopia Slatinei şi Romanaţilor îmbrăcă astăzi haine de sărbătoare pentru a-şi cinsti ocrotitorii spirituali: Sfântul Voievod Martir Constantin Brâncoveanu dimpreună cu fiii săi  Constantin, Ştefan, Radu, Matei şi sfetnicul Ianache. Manifestările dedicate Sfinţilor Martiri Brâncoveni vor debuta la Mânăstirea Brâncoveni, ctitorie a Sfântului Domnitor, acolo unde, slujba Sfintei Liturghii va fi săvârşită de un sobor de ierarhi, preoţi şi diaconi, în frunte cu Înalt Preasfinţitul Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei.
        În după amiaza zilei, de la ora 17.00, manifestările vor continua în sala de festivităţi a Primăriei oraşului Balş, cu o sesiune de comunicări despre viaţa şi jertfa Sfântului Domnitor Constantin Brâncoveanu, urmată de un program muzical-artistic.

 (Gheorghe Cioiu)