17.08.2012 – Acţiune caritabilă la Biserica „Sfinţii Martiri Brâncoveni” din Craiova, în zi de hram

Evenimente

 

Credincioşii şi slujitorii Bisericii „Sfinţii Martiri Brâncoveni” din Craiova au iniţiat o acţiune caritabilă joi, 16 august, la Căminul pentru copii cu handicap mental „Vis de copil”. Astfel, credincioşii în frunte cu părintele paroh Dan Alexandru au făcut o vizită micuţilor, dăruindu-le pachete cu dulciuri, fructe şi alte alimente. Acţiunea caritabilă a fost întreprinse în ziua în care sfântul locaş îşi sărbătoreşte hramul, „Sfinţii Martiri Brâncoveni”. „Este  pentru noi o zi deosebită şi de aceea ne-am dorit să fie specială şi pentru copiii care au nevoie de atenţia noastră. Vrem ca aceste daruri să le aducă o bucurie şi ca semenii noştri să ni se alăture pe viitor, în încercarea de a întinde o mână de ajutor micuţilor cu astfel de probleme”, a afirmat părintele Dan Alexandru, paroh la Biserica „Sfinţii Martiri Brâncoveni”.
Parohia „Sfinţii Martiri Brâncoveni ” din Craiova s-a înfiinţat în anul 2000, la iniţiativa vrednicului de pomenire, Înalt Preasfinţitul Părinte Nestor Vornicescu, Mitropolitul Olteniei. În ajunul sfintei sărbători a Învierii Domnului, din anul 2002, a fost pusă piatra de temelie a paraclisului ce a primit hramul „Sfinţii Martiri Brâncoveni” şi a cărui sfinţire a fost săvârşită doi ani mai târziu. De câţiva ani au demarat lucrările de ridicare a unei noi biserici, pe măsura nevoilor acestei comunităţi creştin ortodoxe.

(Gabriela Popescu)