24.08.2012 – Acţiune caritabilă iniţiată de Arhiepiscopia Craiovei

Evenimente


Arhiepiscopia Craiovei împreună cu Societatea Ortodoxă Naţională a Femeilor Române (SONFR) Craiova au dăruit în această săptămână mai multe piese de mobilier Asociaţiei „The European House”, care are în grijă tineri cu dizabilităţi. Astfel, reprezentantele SONFR Craiova, ONG patronat de Mitropolia Olteniei, au făcut ieri o vizită tinerilor cu nevoi speciale şi au oferit asociaţiei mai multe paturi, saltele, mese, scaune şi o noptieră. Acţiunea caritabilă s-a desfăşurat cu binecuvântarea şi purtarea de grijă a Înalt Preasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei.
„Ne bucurăm că putem fi alături de aceşti tineri, care ne-au devenit prieteni dragi şi încercăm de fiecare dată să le aducem o alinare în suflet. Este o mare mulţumire pentru noi când putem face astfel de gesturi”, a precizat Adriana Bursuc, preşedinta SONFR Craiova. Tot în această perioadă, reprezentantele SONFR Craiova vor face o vizită bolnavilor internaţi la Spitalul Orăşenesc Turceni, din judeţul Gorj, pentru a le dărui pachete cu alimente. „De fiecare dată când avem posibilitatea, încercăm să aducem o bucurie în sufletele semenilor cu nevoi speciale, cu probleme, pentru a simţi că nu sunt singuri în momentele grele din viaţă. Nu este pentru prima dată când le dăruim pachete pacienţilor de la acest spital şi sperăm ca şi în continuare să putem fi alături de ei”, a adăugat preşedinta Asociatiei femeilor ortodoxe din Cetatea Băniei.

(Gabriela Popescu)